Pinyata

  • Sosyaliz Biz

Pinyata

hallo kittyPinyata (Pinata) nedir?

Pinyata ismini yeni duymuş olabilirsiniz, belki de ilk defa çocuğunuzdan duydunuz hatta. Türkiye’de son yılların yükselen doğum günü eğlencesi pinyatanın kökenleri aslında yüzyıllar öncesine dayanıyor. Nasıl ortaya çıktığı hakkında internette pek çok söylenti dolaşıyor. Kimi, oyunun Çin’den geldiğini düşünüyor, bazılarına göre İtalya’dan dünyaya yayılmış.

Belki Marco Polo, pinyatayı Çin’e gittiğinde keşfetmiş ya da bu oyuncak Çin’den önce Afrika’da ortaya çıkmış. Sonuçta Güney Amerikalı, özellikle de Meksikalı çocuklar tarafından uzun yıllardır bir gelenek halinde oynandığını herkes kabul ediyor.

Pinyatanın işlevi de tarih boyunca pek çok farklılık göstermiş. Mesela, Çin’de inek, bufalo gibi figürler renkli kâğıtlarla hazırlanıyor, özel renkler yeni yılı temsil ediyormuş. Meksika Katolik kutlamalarında özellikle Noel’de klasik pinyata, yedi köşeli yıldız olarak hazırlanıyormuş.

Zaman içinde işlev ve biçim değiştiren pinyatalar günümüzde genellikle doğum günleri, kutlamalar ve partilerde kullanılıyor. Meksika’da Noel, Paskalya ve doğum günü kutlamaları gibi özel günlerde oynanıyor. ABD’de bekârlığa veda partilerinde içine dolduran farklı hediyeliklerle yetişkinleri eğlendiriyor.

Daha çok çocukların tercih ettiği pinyatalar, artık çok farklı şekillerde, genellikle çocukların sevdiği karakterler biçiminde tasarlanabiliyor. Son zamanlarda en çok tercih edilen pinyatalar; Mickey ve Minnie Mouse, Ben 10, Winx, Sünger Bob, Hello Kitty vb. şekillerde oluyor. Bunun dışında konseptli partiler için korsan bayrağı, hazine sandığı, ruj, disko topu, deniz yaratıkları ya da sizin temanıza uygun herhangi bir şekilde pinyata hazırlamak mümkün.

Siz isteyin, aklınızdan geçen pinyatayı sizin için biz hazırlayalım.